Jaká okna vybrat

Výběr oken jak pro novostavbu, tak pro rekonstrukci je rozhodnutím, které ovlivní kvalitu bydlení velmi zásadním způsobem. Cena je pro zákazníky důležitým parametrem výběru. Je třeba mít ale na paměti, že aby okna sloužila spolehlivě dlouhé roky, musí mít odpovídající kvalitu. Levná okna nejasného původu jsou tak pro zákazníky často zdrojem problémů, které není jednoduché řešit.

prem[1]Plastová okna stále zůstávají pro většinu zákazníků z řad domácností volbou, která uspokojí jejich požadavky a současně nabízí příznivou cenu. Jejich špičkové tepelně izolační parametry splňují i náročná kriteria pro nízkoenergetické a pasivní stavby. Jejich velkou výhodou je bezúdržbový provoz a možnost volby různých designů a barev.

 

IV94[1]Dřevěná eurookna to jsou okna vynikajích vlastností, vyrobená z léty prověřených materiálů, vzhledově a teplotně příjemná v interiéru i exteriéru. Povrchová úprava je důležitým parametrem výběru. U námi dodávaných eurooken je tvořena nanesením tří ochranných vrstev za přísných technologických podmínek. Při minimálních nárocích na údržbu oken tak produkty vydrží dlouhou dobu bez nutnosti zásahu.

 

Mira[1]Dřevohliníková okna to jsou špičková dřevěná eurookna, která jsou z exteriérové strany chráněna pláštěm z hliníku. Ten je dokonale chrání před povětrnostními vlivy. Okna není třeba udržovat a i po letech provozu si zachovávají svůj bezchybný vzhled a funkčnost. Z hlediska ceny jde o investici s dlouhodobým efektem.

 

alu1[1]Hliníková okna se nejčastěji používají v nebytových prostorech, všude tam, kde je velká zátěž z hlediska provozu. V poslední době se však uplatňují také v moderních rodinných a bytových domech. Jde o nevyšší cenovou kategorii oken, která však vydrží téměř vše.

 

Kriteria pro výběr oken

Prostředí, kde se stavba nachází, by mělo být jedním zrozhodujících kriterií při volbě oken. Doporučujeme zvážit zejména hlediska hlučnosti, prašnosti, vlhkosti a působení větru. Je dobré posoudit tyto podmínky i pro jednotlivé části stavby a přizpůsobit tak vlastnosti oken rozdílným vnějším vlivům.

Tepelně izolační vlastnosti oken přímo ovlivňují úsporu energie, kterou okna uživatelům poskytnou. V této souvislosti je dobré zaměřit se nejenom na klasické parametry rámů oken jako je stavební hloubka a počet komor, ale zvážit také parametry zasklení. Je vhodné mít informaci o prostupu tepla celým oknem Uw tedy kombinací prostupu rámem i zaskelním, to je zhlediska úspory energie rozhodující charakteristika okna.

Bezpečnost domova je dalším kriteriem, které je vhodné zvážit. Moderní okna nabízejí řadu ochranných prvků, které znesnadňují vloupání. Doporučujeme také seznámit se snabídkou funkčních doplňků a zejména s kvalitou a funkčností kování oken, které zásadně ovlivňuje funkčnost oken.

Cena oken je pro zákazníky často tím nejdůležitějším parametrem a zejména vposlední době je velmi lákavá nabídka slev. Kvalita ale není zadarmo a zákazník by měl vždy mít doložen také původ oken včetně odpovídající záruky kvality.

Plast nebo dřevo?

To je velmi častá otázka zákazníků. Odpověď není snadná, každý materiál má své výhody. Nejvíce záleží na preferencích a prioritách každého zákazníka.

Klasické mýty o tom, že plastová okna nedýchají, více se potí a do bytu se dostane plíseň, jsou liché. Vše závisí na tom, jaká okna zvolíte, jak kvalitní je montáž oken a zejména návyky z hlediska větrání. Z hlediska izolačních vlastností jsou v nabídce všech materiálů profily od základních až po ty, které jsou vhodné pro pasivní domy.

Poraďte se s našimi odbornými partnery, ti Vám kvalifikovaně odpoví na všechny Vaše otázky.

Výhody plastových oken

Hlavní výhodou je bezúdržbovost plastových oken, okna stačí pouze omýt vodou a saponátem, nevyžadují si zvláštní péči o povrch plastu.

Cena plastových oken je ve srovnání sdřevěnými nebo hliníkovými okny srovnatelných parametrů nižší. Poměr ceny a získané hodnoty je u plastových oken velmi příznivý.

Plastová okna prošla vuplynulých letech významnou proměnou zejména zhlediska tepelně izolačních vlastností. Zhlediska funkčnosti je však také důležité, aby si okna i po dlouhé době zachovala tvarovou stálost a nekroutila se. Zákazník by si měl vtéto souvislosti pečlivě ověřit původ oken, kvalitu profilu a zejména použitou kovovou výstuhu oken.

Výhody eurooken

Někdy mají zákazníci obavu pořídit si eurookna, protože očekávají náročnou údržbu a péči o exteriérovou stranu oken. Díky moderním technologii povrchové úpravy a zpracování eurookna tento mýtus dnes již neplatí. Obecně lze říci, že rozhodující pro eurookna je kvalita povrchové úpravy. Údržba eurookna není náročná, stačí, pokud okno 2x do roka při běžném mytí ošetříte přípravkem na lazuru, a to velmi jednoduše pomocí houbičky. Při této péči vydrží bez nutnosti většího zásahu až 10 let.

Eurookna mají však nesporné výhody. Zejména je to prakticky neomezená životnost, ekologický materiál, příjemné na pohled i omak. Méně je známé, že méně přitahují prach, přinášení větší bezpečnost při ohni a jsou také snadněji opravitelné.

Určitou nevýhodou může být vyšší cena. Nicméně je nesporné, že získané užitné vlastnosti a životnost je řadí eurookna mezi špičku z hlediska poměru cena – hodnota.

Design a barevnost

Design hraje vedle funkčních parametrů neméně důležitou roli. U plastových oken jsou v nabídce klasické rovné tvary i oblé tvary přesazených křídel. Vzhled eurooken lze měnit např. použítím okenních příček, volbou barvy okapnice apod. Dřevohliníková okna se nabízí hned v pěti různých designech. Z nabídky oken OTHERM si bez ohledu na materiál vybere opravdu každý.

Barevná škála pro jednotlivé materiály je nepřeberná, plast a hliník lze dokorovat skutečně různě. U eurooken lze barevnost oken také odlišovat tónováním, i když možnosti jsou poněkud a závisí zejména na použité dřevině. Nejžádanější u plastu i hliníku jsou tzv. dřevodekory, ale také např. šedá barva plastových oken, která imituje hliník. Plastová okna je možné dekorovat vodlišných designech jak zvnější tak vnitřní strany a sladit je tak scelkovým interierem i exteriérem domu či bytu.

Montáž oken

Odborná montáž oken je pro správnou funkčnost oken rozhodující. Velmi vhodné je nechat si vyrobená okna také odborně namontovat dodavatelem. Jedině tak může dodavatel oken garantovat plnou záruku na okna pod dobu 5 let.